Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativa a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial.
Examenul se desfașoară, anual, într-o singură sesiune. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul sa susțină examenul fără taxă.
a
Media obținută la EN VIII  2022
este un criteriu decisiv pentru admiterea și repartizarea în învățământul liceal.
a
Mai multe informații găsiți pe site-ul nostru, la Știri și evenimente sau pe linkul:

# Ordinul nr. 5.149-2021 EN_2022 și Calendar

# Procedura_egalizare_sanse_2022

# Anexa_2_metodologie_EN_2011

.

Tot ce trebuie să știi despre simularea evaluării naționale!

În anul 2022, Simularea examenului de Evaluare Naţională pentru elevii claselor a VIII-a se va  desfășurat conform Ordinului ME nr. 3054/21.01.2022, astfel:

• 4 aprilie 2022: Limba şi literatura română
    • 5 aprilie 2022: Matematică
    • 14 aprilie 2022: Afișarea rezultatelor

Rezultatele se vor discuta la nivelul fiecărei clase și se vor trece în catalog la cererea elevilor.

Modele de subiecte puteți găsi aici!

Vă dorim succes!