Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativa a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial.
Examenul se desfașoară, anual, într-o singură sesiune. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul sa susțină examenul fără taxă.
Media obținută la EN VIII  2020
este un criteriu decisiv pentru admiterea și repartizarea în învățământul liceal.

Tot ce trebuie să știi despre simularea evaluării naționale!

Stare de urgență :: Simularea evaluării Naționale 2020 a fost anulată, ca urmare a pandemiei de Covid-19

În anul 2019, Simularea examenului de Evaluare Naţională pentru elevii claselor a VIII-a s-a  desfășurat astfel:

• 23 martie: Limba şi literatura română
    • 24 martie: Matematică
    • 3 aprilie: comunicarea rezultatelor

Rezultatele s-au afișat la avizierul unității și s-au trecut în catalog doar la cererea elevilor.

Analiza lucrărilor scrise a fost adusă la cunoștință individual, atât elevilor, cât și părinților.

Modele de subiecte puteți găsi aici!

Vă dorim succes!