Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativa a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial.
Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul sa susțină examenul fără taxă.
***
Elevii de clasa a VIII-a încheie cursurile pe 12 iunie 2026. Înscrierea candidaților se face automat de către secretariatele școlilor în perioada 8—12 iunie 2026. Primele rezultate se vor afișa pe 1 iulie, iar cele finale, de după contestații, pe 8 iulie 2026.
***
***
Vă dorim succes!

