Săptămâna Mondială a Cosmosului

Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 7 Buzău au participat și în acest an la Proiectul Săptămâna Mondială a Spațiului, ce s-a desfășurat în perioada 4-10 octombrie. În acest an tema a fost ,,Sateliții ne îmbunătățesc viața”  și a urmărit încurajarea elevilor şi a publicului să se informeze despre utilităţile sateliţilor, mai ales despre numeroasele moduri prin care aceștia îmbunătăţesc viaţa pe Pământ.

Un prim pas este observarea sateliţilor din propria curte sau casă, care nu presupune folosirea unui binoclu sau telescop, aceştia putând fi văzuţi pe cer cu ochiul liber.

Elevii au realizat desene, afișe și prezentări PowerPoint cu tematica dată. Am realizat o expoziție cu câteva din desenele realizate.

Profesori coordonatori:

Aristotel Doinița