Ediţia din anul 2018 a Săptămânii Mondiale a Spaţiului Cosmic a adus o mare satisfacție în rândul elevilor și profesorilor care s-au implicat în realizarea unei activități tematice „Spațiul unește lumea”. A fost un subiect generos și a lansat o serie de întrebări la care împreună, elevi și profesori de la Școala Gimnazială Nr. 7 Buzău au căutat  răspunsuri pe parcursul activităţii. În activitate au fost implicati  elevi din clasele  a VII-a C, a VIII-a A, a VIIIB, a VIII-a E, care au avut astfel prilejul să „călătorească” în Univers. Îmbogăţirea nivelului de cunoştinţe, formarea şi dezvoltarea tehnicilor de investigaţie, dezvoltarea deprinderilor practice şi aptitudinilor artistice, stimularea creativităţii, a interesului pentru cunoaştere, au fost obiectivele urmărite pe parcursul activității dedicate spațiului cosmic.

A avut loc prezentarea unor materiale powerpoint și filmulețe cu informații despre spațiul cosmic, despre numele celebre care au marcat istoria spațială a omenirii, s-au prezentat referate și s-au realizat desene tematice. Am realizat o expoziție cu cele mai reușite desene. Elevii au primit diplome de participare. Activitatea a fost organizată de doamnele profesoare de fizică-chimie Aristotel Doinița și Tudorache Maria și s-a desfășurat în laboratorul de specialitate al școlii. La activitate au participat și doamnele directoare Urmuzache Marilena și Stanciu Ștefana.

Participanţii au fost entuziasmaţi și și-au exprimat dorinţa de a participa şi pe viitor la o astfel de activitate.