80 de elevi ai claselor a VI-a coordonati de profesori diriginti (prof. Ivan Iuliana, prof. Gheorghe Iohana, prof. Aristotel Doinița și prof. Sterpu Liviu) si de doamnele director Urmuzache Marilena si Stanciu Stefana au participat la ceremonia militară şi religioasă cu depuneri de coroane de flori, desfăşurată la Monumentul „Regimentului 48 Infanterie” din Cimitirul Eroilor.

Ziua de 25 octombrie marcheză gloria OSTAŞULUI ROMÂN şi îi aşterne jertfă vrednică în Panteonul recunoştinţei naţionale. Este sărbătoarea de cinstire a celor care, prin luptă dreaptă, au eliberat glia străbună. La activitate au participat oficialităţi locale civile şi militare, reprezentanţi ai instituţiilor publice, cadre militare în activitate, în rezervă şi retragere, veterani de război şi elevi din cadrul scolii noastre.