Activitățile au fost desfășurate în a treia joi din luna noiembrie- 15 noiembrie- cu ocazia ,,Zilei Naționale fără Tutun”, slogan ,,Tutunul distruge inimi- Alege sănătatea! ”din cadrul  proiectului cu tema „Fii conștient, nu dependent!”- ediția a II-a în parteneriat cu Centrul de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog Buzău.

La activități au participat elevii claselor a VII-a și a VIII-a ai Şcolii Gimnaziale Nr.7 Buzău, fiind implicați 200 elevi și 8 cadre didactice.

Obiectivele urmărite au fost: consilierea şi informarea elevilor privind consumul de tutun şi consecinţele consumului acestuia, recunoașterea comportamentului negativ al fumătorului, prezentarea principalelor modalităţi de intervenţie şi sprijinire a consumatorilor de tutun, formarea unei imagini pozitive de sine şi dezvoltarea abilităţilor de comunicare în rândul elevilor.

Activitățile au urmărit identificarea provocării societăţii actuale cu care se confruntă elevii-preadolescenţi: fumatul și sunt de prevenție, constând în informarea şi conştientizarea populaţiei şcolare privind efectele nocive ale fumatului.

Au fost prezentate riscurile celor care consumă, consecinţele consumului dar şi tratamentul tabagismului, al celor care apelează  la ajutor.

Elevii au purtat discuţii deschise. S-au realizat postere cu mesaje anti-fumat,      s-a compus o poezie și s-au facut fotografii.

Rezultate așteptate: reducerea prevalenţei fumatului în rândul tinerilor prin promovarea unui stil de viaţă fără tutun şi conştientizarea populaţiei cu privire la efectele nocive ale fumatului.