Programul naţional „Săptămâna educaţiei globale” s-a desfăşurat anul acesta în perioada 18-24 noiembrie.

Activitãtile derulate au avut drept scop să-i facă pe elevi conştienţi de faptul că prin comportamentul personal pot influența clima, dar și faptul că rolul şcolii în viaţa lor este acela de a creşte calitatea educaţiei oferite acestora prin intermediul unor activităţi extraşcolare şi extracurriculare.

Scopul educaţiei globale este de a încuraja educatorii şi cursanţii să exploreze activităţile educaţionale pentru cetăţenia globală.

Activitățile desfăsurate în această săptămână au fost următoarele :

18.11.2019 Schimbãrile Climatice, activitate coordonatã de prof. Ungureanu Andreea si Ivan Iuliana cu elevii clasei pregatitoare D si elevi ai clasei a VI a A.

19.11.2019 Schimbările climatice și sănătatea noastră, activitate realizatã de prof. Manole Joita alaturi de elevii clasei a III-a A.

20.11.2019-Impactul schimbãrilor climatice asupra comunitãtilor umane, activitate desfãsuratã de prof. Sterpu Liviu alaturi de elevii claselor aV-a D si a V-a E.

20.11.2019 –Stop poluãrii, activitate initiatã de prof. Aristotel Doinita si Tudorache Maria alãturi de elevii clasei a VI-a C.

21.11.2019- Casa Verde, activitate desfasuratã de prof. Matei Roxana alãturi de elevii clasei a V-a E.

21.11.2019- Schimbãrile climatice si calitatea vietii, activitate desfasuratã de prof. Mircea Irina alaturi de elevii clasei a VII a D.

21.11.2019. Schimbãrile climatice, activitate sustinutã de prof. Zotolea Mariana alãturi de elevii clasei a V-a C.

22.11.2019 Schimbãrile climatice, activitate desfasuratã de prof. Tudorache Maria alãturi de elevii clasei a VIII-a C.

22.11.2019 – Schimbările climatice, activitate desfășurată de prof. Negoiță Ionela alături de elevii clasei a IV-a B

22.11.2019 –  Schimbările climatice, activitate desfășurată de prof. Bicoiu Mariana alături de elevii  școlii.